Ez a szócikk is egy wiki része, éppen a Marketing Bloggeren lévő Marketing szótárt olvasod.
A wiki oldalak azok az internetes tudásbázisok, amelyeken a leggyorsabban megtalálhatjuk az áhított információkat a mai felgyorsult világban. De hogyan is érik el mindezt?
A koncepció egyszerű és jól működik: a wikiken található információkat a közösség együtt írja és módosítja, gondozza, ezért tud folyamatosan fejlődni és új tartalmakkal bővülni.
A wiki előnyei
Ha információt keresünk, akkor elsősorban az internethez nyúlunk. De miért? Az internet olyan előnyöket biztosít egy wikinek, amit például egy könyv nem:
- könnyen kereshető, menthető, továbbítható / megosztható,
- gyorsan és egyszerűen szerkeszthető,
- könnyen javítható és fejleszthető,
- “korlátlan az alapanyag”,
- általában ingyenes, bárki számára elérhető.
A wiki hátrányai és veszélyei
A hagyományos wiki oldalak egyszerűen működnek. Beregisztrálsz és létrehozol egy új bejegyzést, amit igazából bárki kedvére és kényére szerkeszthet, kiegészíthet vagy kijavíthat. Tehát könnyen szembesülhetsz azzal, hogy valaki “belekontárkodott” a munkádba.
A wiki hátrányai pont az előnyeiből következnek, ezért minden wikinek tűnő oldalt érdemes fenntartásokkal kezelni. Hátrányok lehetnek:
- az információk, adatok hibásak lehetnek,
- a bejegyzések elavulhatnak, elévülhetnek,
- a bejegyzések nem feltétlenül objektívek,
- a bejegyzéseket nem mindig szakemberek írják,
- a tudományos pontosság hiányozhat belőle.
Tipp: A wiki oldalakról származó információkat kezeld némi fenntartással. Vizsgáld meg, mérd fel a weboldal hitelességét, és ha szükséges ellenőrizd a felhasznált forrásokat!
A sort még lehetne folytatni, de remélem érthető, hogy merre lehet keresni ezeknek az oldalaknak a hiányosságait.
A Wikipédiához hasonló, tematikusabb oldalaknak már régóta van jogosultsága, de mindig érdemes válogatni, mint a piacon. Ha fontos számodra az információk pontossága, akkor más forrásokkal is alá kell támasztanod, hogy megbizonyosodj vajon nem vezettek-e félre.